IP Internet protokolünün kısaltmasıdır. Bu protokol günümüzde bilgisayarların birbirleriyle haberleşmesinde kullanılır. IP Surveillance sistemi dijital resimler içerir ve bu resimleri IP networkleri üzerinden, kablolu ya da kablosuz network hatlarından kayıt cihazlarına ve kullanıcılara iletilmesinde kullanılır.

Günümüzde güvenlik kameraları artık yerini IP ye bırakmaya başlamış ve hatta IP çözümlerinde de megapiksel IP kameralar günümüzde gözde hale gelmiştir. Yüksek çözünürlüğün getirdiği avantaj ve analog kameraların bu çözünürlüklere çıkamaması sebebiyle IP sektörü günden güne pazar payını arttırmaktadır.

Network kameralar IP networküne doğrudan kablo ile ya da kablosuz bir şekilde bağlanıp, görüntüleri kaydedilmesi kayıt cihazının isteği doğrultusunda kayıt cihazına gönderir. İzleyici bilgisayarlar ise kamera görüntülerini kameralar üzerinden değil, network kayıt cihazı üzerinden alır. Bu sayede netowrkünüzün el verdiği ölçüde kullanıcılar görüntüleri izleyebilmektedir.

Günümüzde IP çözümler %70 analog çözümler %30 seviyelerinde olmakla beraber bu değer günden güne IP lehine değişmektedir.

top